Paprastasis agurkas — Cucumis sativus L

Šeima. MOLIŪGINIAI — CUCURBITACEAE

Paprastasis agurkas — Cucumis sativus L
Paprastasis agurkas

Paprastasis agurkas yra žolinis augalas su šliaužiančiu stiebu. Jo lapai širdiški, žydi geltonai, užauga mėsingi, sultingi vaisiai. Labai paplitęs, viena seniausių kultūrų. Jis buvo auginamas daugiau kaip 2000 m. pr.m.e. Agurkų tėvynė — Indija. Agurkus mėgo senovės egiptiečiai ir graikai. Gydytojai agurkus skirdavo karščiuojantiems ligoniams. Į Europą agurkus atvežė VI a. pradžioje.

Šiuo metu yra išvesta daug naujų agurkų veislių, kurios auginamos visur ir įvairiomis sąlygomis (inspektuose, šiltnamiuose ir laukuose).

Agurkuose yra 95% vandens, 0,8% baltymų, 3% angliavandenių, 0,5% pelenų, 7 mg% natrio, 140—190 mg% kalio, 23 mg% kalcio, 14 mg% magnio, 42 mg% fosforo, 0,9 mg% geležies, jodo, sieros, silicio, 100 mg% vitamino C, 0,03 mg% B1, 0,04 mg% B2, 0,2 mg% PP, 0,06 mg% karotino, organinių rūgščių. 100 gramų agurkų yra 15 kilokalorijų.

Agurkai yra malonaus aromato ir gero skonio, todėl juos valgant, pagerėja apetitas, virškinimas. Jie padeda geriau pasisavinti riebalus ir baltymus. Visos agurko naudingos medžiagos yra ištirpusios sultyse, todėl jas gerai pasisavina organizmas.

Rauginti ir marinuoti agurkai labai žadina virškinimo liaukų sekreciją, todėl nereikėtų jų valgyti žmonėms, kurie serga virškinimo trakto, kepenų, inkstų ir kai kuriomis širdies ligomis. Agurkai tinka lėtiniam vidurių užkietėjimui gydyti. Jų ląsteliena padeda šalinti iš organizmo cholesteriną. Nuo agurkų ir jų sulčių ligoniams mažiau skauda žarnyną, greičiau išsiskiria tulžies sultys, šlapimas, pranyksta šlakai.

Liaudies medicina rekomenduoja gerti grynas arba su medumi sumaišytas agurkų sultis sergant viršutinių kvėpavimo takų kataru, kosint. Manoma, kad švieži agurkai tinka nuo širdies ir kraujagyslių aterosklerozės, hipertonijos, kepenų, inkstų ligų ir sutrikus medžiagų apykaitai

Agurkuose yra pektino, nuo kurio sulėtėja žarnyne vykstantys puvimo procesai. Mokslininkai nustatė, kad, nuolat valgant žalius agurkus, sutrinka riebalų sintezė iš angliavandenių, o tai naudinga žmonėms, kurie nori suliesėti. Agurkų ir morkų sultys padeda nuo reumatinių ligų.

Agurkai — puiki kosmetinė priemonė. Jų sultimis gydomi veido spuogai, šalinamos pigmentinės dėmės, strazdanos ir kt. Iš sulčių gaminami losjonai veidui valyti.

Add a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *